GT4020G10E GroovJoint Galvanized Ductile Iron Rigid Coupling (10", EPDM Gasket)
[COUNT] shoppers are looking at this right now
SKU:GT4020G10E
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Quantity
Don't see the price?
Some products require you to ADD TO CART to see the price.
Tax
NY, NJ and CT will be charged tax on most orders.
* If you are tax exempt, email your tax form to Sales@kgpowersystems.com
Maximum Working Pressure:
1”–12” Sch.10 stainless steel grooved pipe 300 psi (21 bar)
1”–6” Sch. 40 stainless steel grooved pipe 750 psi (52 bar)
8”–12” Sch. 40 stainless steel grooved pipe 600 psi (41 bar)
UL/ULC/FM Listed
1”–12” Sch.10/40 stainless steel grooved pipe 300 psi (21 bar)
Ductile Iron Housing
ASTM A-536 Grade 65-45-12
Coating
Hot dipped zinc galvanization
Bolts
ASTM A183 Zinc plating oval neck track-head bolts
316 SS Bolts available upon request
Nuts
ASTM A183 Heavy hexagon nuts
316 SS nuts available upon request
Gaskets
EPDM Grade “E” (green stripe)
• Temperature range -30°F to +230°F/-34°C to +110°C
• Not recommended for petroleum or steam service.
Nitrile Grade (Buna, NBR) “T” (orange stripe)
• Temperature range -20°F to +180°F /-29°C to +82°C
• Recommended for petroleum products, air with oil vapors, vegetable oils and mineral oils.
• Not recommended for hot water services over +150°F/+66°C or for hot dry air over +140°F/+60°C.
Fluorelastomer Grade (Viton, FKM) “O” (blue stripe)
• Temperature range +20°F to +300°F/-7°C to +149°C